DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – relacja z akcji 2017


Grupa wolontariuszy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim w osobach: Mateusz Stanek, Wiktor Słomiński (uczniowie) oraz Robert Ćmikiewicz, Jan Przyszlak, Wioleta Stupnicka (nauczyciele) - 8 lipca 2017 r. wyjechała na Kresy po raz drugi. W tym roku zostały nam przyporządkowane trzy cmentarze w miejscowościach: Zawadówka, Markowa i Toustobaby (obecnie Wysokie). Następnego dnia udaliśmy się na cmentarz w miejscowości Zawadówka- porządkowaliśmy go już w ubiegłym roku. Zawadówka jest to niewielka miejscowość, w której żyje już tylko kilkoro Polaków. Cmentarz ten jest dla nas bardzo ważny, ponieważ znajduje się na nim zbiorowa mogiła. Pochowanych w niej zostało 47 Polaków zamordowanych 22 grudnia 1944 r. z rąk UPA.

Na cmentarzu tym pracowaliśmy w poniedziałek, wtorek i w czwartek, gdyż chcieliśmy go gruntownie uporządkować ponieważ pod koniec lipca miało odbyć się poświęcenie pomnika na zbiorowej mogile, do którego się przygotowywaliśmy. W trakcie pobytu nadzorowaliśmy prace kamieniarzy, którzy wykonywali pomnik.
Nie tylko pracowaliśmy, mieliśmy również możliwość zwiedzania. Do tego celu wykorzystaliśmy środę- święto Piotra i Pawła – dzień wolny od pracy na Ukrainie. Zwiedziliśmy Kamieniec Podolski i Chocim. Uznaliśmy, że będąc tak blisko warto pokazać młodzieży ważne dla historii Polski miasta. W czwartek kończyliśmy prace na cmentarzu w Zawadówce i po południu udaliśmy się do pobliskich Toustobab. Cmentarz w Toustobabach jest dużym cmentarzem, ale nie tak zaniedbanym jak przydzielone nam cmentarze w Zawadówce i Markowej. W sobotę wyjechaliśmy na cmentarz w Markowej. W ubiegłym roku odkryliśmy tylko kilka polskich nagrobków, ponieważ więcej nie zdążyliśmy. Cmentarz ten znajduje się na wzniesieniu nieopodal kościoła i jest bardzo rozległy- zajmuje powierzchnię kilku hektarów. Jest bardzo zaniedbany i zarośnięty, pracę utrudniały pomniki przylegające do siebie i pomieszane polskie z ukraińskimi. Było pełno pnączy, które od wczesnej wiosny należało traktować środkami chemicznymi. Nie mieliśmy już sprzętu do pracy, gdyż wszystko się psuło. Nie było szans, żeby dotrzeć do dalszej części cmentarza. Podjęliśmy decyzję, że zamiast cmentarza uporządkujemy teren wokół opustoszałego polskiego kościoła. Świątynia ta od czasów wojny została pozostawiona sama sobie. Z roku na rok popada w ruinę. W czasie komunizmu kościół służył jako magazyn zbożowy. Zarośla wokół sięgały dachu- rósł tam niebezpieczny barszcz Sosnowskiego, mający nawet do 4 m wysokości. W poniedziałek udało nam się uporządkować teren wokół kościoła, a we wtorek wyruszyliśmy do Polski.
Sam wyjazd wymagał wiele wyrzeczeń i wysiłku, lecz trzeba przyznać, że robione to było w szczytnym celu. Młodzież pracowała z zaangażowaniem w pocie czoła, wykorzystując prywatny sprzęt przywieziony z Polski, wykonywali wszystkie najcięższe prace na równi z nauczycielami i innymi wolontariuszami. Chcąc zaznaczyć swą obecność na polskich cmentarzach po zakończonych pracach zapaliliśmy na nagrobkach biało-czerwone znicze oraz zawieszaliśmy nasze flagi narodowe. Podczas pobytu spotkaliśmy się ogromną życzliwością nie tylko Polaków, ale i Ukraińców. Zatrzymywali się podczas naszych prac na cmentarzach, rozmawiali z nami, zapraszali do swoich domów. Wszystkich, którzy nas gościli oraz napotkanych zarówno Polaków, jak i Ukraińców staraliśmy się obdarować podarkami przywiezionymi z Polski.
1 listopada 2017 r. rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej wakacyjnej akcji kwestując na naszych okolicznych cmentarzach. Niezawodni okazali się nasi wolontariusze: Dominika Hirschberg ( kl. III TŻ), Kamila Mazurkiewicz (kl. II TŻ), Jakub Mucha ( kl. III TAO), Kacper Owczarski ( kl. III TAO), Filip Paczko ( kl. III TŻ), Mateusz Stanek ( kl. IV TH) oraz Małgosia Szargut (kl. I TŻ). Całej akcji patronuje TVP Wrocław z redaktor Grażyną Orłowską – Sondej na czele, Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk, natomiast patronat honorowy objął Kardynał Henryk Gulbinowicz. Zebrane podczas kwesty pieniądze przeznaczone są głównie na wyjazd wolontariuszy na akcję, zakup niezbędnego sprzętu służącego ratowaniu polskich nekropolii oraz transport darów dla naszych rodaków, którzy pozostali na Kresach. Naprawdę warto wesprzeć tę akcję. Pamiętajmy, że obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych, co po nas przyjdą.
Opiekun grupy:
Wioleta Stupnicka

 

DANE KONTAKTOWE


Tel.: 713923586
Fax.: 713920373
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

GODZINY ROZPOCZĘCIA LEKCJI

1 lekcja: 08.00 - 08.45
2 lekcja: 08.50 - 09.35
3 lekcja: 09.40 - 10.25
4 lekcja: 10.45 - 11.30
5 lekcja: 11.35 - 12.20
6 lekcja: 12.25 - 13.10
7 lekcja: 13.15 - 14.00
8 lekcja: 14.05 - 14.50

INSTYTUCJE Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJEMY

dodr oke logo cke logo dodr mrirw logo men logo dodr logo frse logo gmina strzelin logo koweziu logo