PRAKTYKI

Praktykanci z Niemiec 2018

Kolejna edycja wymiany polsko-niemieckiej w zakresie realizacji praktyk zawodowych rozpoczęta! W niedzielę 4 marca przywitaliśmy w Ludowie Polskim pięciu praktykantów ze szkoły Justuj von Liebig z Hanoweru. Chłopcy zostaną u nas przez 3 tygodnie. W tym czasie będą mieszkać u zaprzyjaźnionych z naszą szkołą rolników i będą pod ich okiem zdobywać umiejętności zawodowe. Poza tym, w planie mamy zwiedzanie zamku i stadniny koni w Książu, wycieczkę do Krakowa oraz wspólny wieczór na kręgielni w Ciepłowodach. Zdążyli już zobaczyć naszą szkołę, uczestniczyć w zajęciach językowych prowadzonych przez p. Alicję Tomaś oraz wziąć udział w zajęciach praktycznych z wykorzystaniem maszyn rolniczych będących na wyposażeniu szkoły. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Polsce będzie dla nich jak najlepszym doświadczeniem i praktykę zaliczą na oceny celujące – czego im serdecznie życzymy.

PRAKTYKI DLA NAJLEPSZYCH w Austrii, AD 2018

„Bardzo mi się podoba, wszyscy są mili i pokazują mi po kolei, jak czegoś nie wiem. Mieszkam w hotelu w apartamencie małżeńskim (!) z dziewczyną, która przyjechała też na praktyki. Do pracy jeździmy wyciągiem…. Jestem bardzo zadowolona.” Tak swoje pierwsze dni w Austrii opisuje Dominika. Z kolei Jola pisze, że „ogólnie jest ok. Pracuję na restauracji, mili ludzie ale praca ciężka”. Czego się można było spodziewać. O tym, że praca w ramach „Praktyk dla najlepszych” w austriackich resortach narciarskich jest ciężka, wiedzą wszyscy, którzy zgłaszają się do programu. Zaś Agnieszkę pracownicy hotelu ostrzegają, że „w lutym to dopiero będzie ciężko”. Ale za to dziewczyny mają piękne widoki, pracują w popularnych hotelach i w bardzo międzynarodowym towarzystwie. Mogą zdobyć cenne doświadczenia osobiste, zawodowe i językowe (a przy okazji trochę zarobić). Trzymamy za nie kciuki i życzymy im powodzenia i wytrwałości.

PRAKTYKI ZAWODOWE W NIEMCZECH
Po raz 25-ty uczniowie naszej szkoły wyjechali do Hanoweru w Dolnej Saksonii na praktykę zawodową w zawodzie technik rolnik. Tym razem, zgodnie z wytycznymi projektu realizowanego w ramach programu POWER, było ich pięciu. Przez 4 tygodnie będą zdobywać doświadczenie zawodowe, językowe i towarzyskie w obcym kraju. Gospodarstwa, do których zostali przydzieleni, to profesjonalnie zarządzane przedsiębiorstwa rolne o profilu: produkcja zwierzęca, roślinna lub mieszana. Uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci przez przedstawicieli szkoły współpracującej z nami, czyli Justus von Liebig Schule oraz przez rodziny goszczące. Ugoszczono ich pysznym śniadaniem, zapoznano z warunkami panującymi w gospodarstwie, rozkładem dnia i programem kulturalnym. Pobyt zapowiada się atrakcyjnie. Czekamy na pierwsze wrażenia chłopców z pobytu.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE
"Architekci krajobrazu z klasy 2 TAO, 29.09.2016 r. uczestniczyli w Warsztatach florystycznych w kwiaciarni Dzikie Kwiaty w Strzelinie. Nasi architekci tworzyli wieńce wykorzystując naturalne dekoracje, którymi obdarzyła nas jesień. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania, nie tylko samych autorów, ale także Pań florystek. Z resztą..... sami zobaczcie!!

Wycieczka dydaktyczna do Zakładu Produkcyjnego „TPS” w Pęczu
W ramach zajęć praktycznych odbyła się wycieczka dydaktyczna klasy pierwszej, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych do Zakładu Produkcyjnego „TPS” w Pęczu. Uczniowie w czasie wizyty w zakładzie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu obróbki ręcznej i maszynowej materiałów konstrukcyjnych. Zapoznali się także z procesem technologicznym wytwarzanych tam wyrobów oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach produkcyjnych.
Zarówno uczniowie, jak i towarzyszący im nauczyciele zawodu byli zadowoleni z wizyty w firmie.